O těchto stránkách

Vážení přátelé,

tyto stránky jsou zaměřeny na informování o pomaturitním studiu a jeho možnostech. Velmi často se studenti nemohou rozhodnout jakou školu vybrat a zde bychom jim rádi pomohli. V jednotlivých odkazech je popsáno, jak by asi měl student školu vybírat, na co se soustředit a co zohlednit.

Nejaktuálnější informace jsou v aktualitách, pokud je nenajdete v textu níže, podívejte se do aktualit v této tabulce:

Nejnovější zprávy

 • V této tabulce jsou aktuality, kde najdete detailnější informace
 • STATUT STUDENTA UZÁKONĚN S PLATNOSTÍ OD 1.ZÁŘÍ 2013 Přátelé, studenti, učitelé, ředitelé škol,    ve sbírce zákonů vyšla novela zákona o státní sociální podpoře, která garantuje studentům statut studenta již od 1.9.2013 (viz obrázek). Je skvělé, že ...
  Přidáno v 30. 8. 2013 1:21, autor: Jiří Kubeš
 • Statut versus Status studenta Statut versus Status studentaPodle Ústavu jazyka českého je:STATUS - stav věcí v jisté době, např. status jednotlivce uvnitř určitého společenského systému, čili pozice STATUT - stanovy, pravidla, předpisy pro zřízení ...
  Přidáno v 27. 8. 2013 7:59, autor: Jiří Kubeš
 • Strastiplná cesta Statutu studenta je zatím u konce Podle posledních informací Facebookové komunity "Zachraňme pomaturitní studium" pan prezident Zeman podepsal novelu zákona o státní sociální podpoře, která zajišťuje statut studenta v pomaturitním studiu pro ty studenty, kteří nastupují ...
  Přidáno v 27. 8. 2013 7:00, autor: Jiří Kubeš
 • Senát schválil statut studenta v pomaturitním denním studiu jazyků Senát schválil statut studenta v pomaturitním denním studiu jazyků. Nyní se jen čeká na podpis prezidenta, který by měl být již jen maličkost. Podle předběžných informací z Hradu prezident novelu ...
  Přidáno v 25. 8. 2013 13:50, autor: Jiří Kubeš
 • Statutu studenta byl potvrzen ve výborech Senátu Další úspěchy nás neustále přibližují ke statutu studenta. Dnes byla novela zákona, která dá studentům pomaturitního studia statut studenta, schválena ve dvou výborech Senátu.- Výbor pro zdravotnictví a sociální politiku ...
  Přidáno v 20. 8. 2013 5:24, autor: Jiří Kubeš
Zobrazení příspěvků 1 - 5 z 78 Zobrazit více »

Proč tyto stránky existují?

    Tyto stránky vznikly primárně na podporu informovanosti o pomaturitním studiu jazyků v ČR. Historicky bylo pomaturitní studium zřízeno, aby se zajistila znalost jazyků u budoucích studentů VŠ a aby ti, co se na VŠ nedostali, mohli smysluplně využít rok studiem jazyků. 

Co se stalo?

    V roce 2011 se MŠMT (v čele s panem ministrem Josefem Dobešem za VV) rozhodlo s tímto zatřást apomaturitní studium (resp. statut studenta pro ty, co studují v pomaturitním studiu) zrušit. Je jedno, zda se bavíme o rušení statutu studenta nebo rušení pomaturitního studia - obojí je to samé.

Jaké to bude mít dopady?

    Dopady budou fatální jak pro studenty, tak pro školy. V tuto chvíli eviduje Asociace jazykových škol 230 subjektů, kteří se výuce věnují, odhadem se jedná o 1 200 učitel a 6 000 studentů. (nemusí se jednat o plný úvazek učitelů). Úspora 100 mil. pro stát ale znamená, že cca 6 000 studentů bude na úřadu práce a pobírat dávky. Cena kterou stát zaplatí je navýšena i nezaměstnaností učitelů. Dle odhadů stát přijde o 165 mil. a vydá kolem 75 mil. za podporu v nezaměstnanosti.

Výhody a nevýhody

Výhody:Nevýhody:
 Stát ušetří 100 - 120 mil. Stát vydá 165 + 72 mil.
  1200 učitelů ztratí práci
  6000 studentů neabsolvuje pomaturitní studium jazyků
  Ti, co se nedostanou na VŠ skončí na Úřadu práce
  Pokud jste neměli dobrého učitele na SŠ nemáte šanci se naučit anglicky

Závěr

    Je důležité, aby bylo pomaturitní studium zachováno tak, jak je. V článcích zde argumentujeme o tom, proč. Hlavním důvodem je, že české státní školství není v takovém stavu, aby zajistilo studentům dobrou a kvalitní výuku jazyků (ať si zaměstnanci a mluvčí MŠMT říkají co chtějí). Z vlastních zkušeností jako škola víme, že znalosti maturantů jsou žalostné a často musíme přeučovat výslovnost a jiné základy. Toto není kritika stavu, to je realita.

    Vláda (resp. ministr Dobeš) by si měla uvědomit, že je takovéto chování v rozporu s jejich programovým prohlášením a jako koncept je kontraproduktivní. (V tuto chvíli není od věci přečíst si článek o panu ministrovi a jeho diplomové práci.)

    Obecně řečeno se většina učitelů ocitne na dlažbě, stát něco ušetří a více vydá, studenti se raději přihlásí na Úřad práce a OSSZ. Toto vše nastane místo nynější reality, kdy učitelé mají práci, firmy odvádí daně, studenti (mají pojištění od státu, ale) platí si výuku sami (kde jinde a kdy jindy studenti dobrovolně a rádi platí školné?!). Navíc tento systém nelze jednoduše zneužívat - lze absolvovat pouze jednou, a to v roce složení první maturity. Opakovat nelze.

    Tento způsob výuky jazyků je velmi intenzivní a ti, co neměli ve škole možnost se anglicky naučit (nebo dělali němčinu) budou velmi znevýhodněni při přijímacích zkouškách na VŠ. Snahy zrušit pomaturitní studium spíše vypadají jako lobby VŠ, či jiných zájmových skupin v boji o studenty. Pomaturitní studium zapadá do potřeb ČR 21. století a zvýhodňuje absolventy na trhu práce nejen v ČR ale hlavně v EU.

Prosíme všechny čtenáře, aby se v tiskových zprávách a mediálním pokrytí pohrabali a případné náměty na články posílali na kubes@pomaturitni-studium.com.

Děkujeme Vám za Váš čas,

Za team Pomaturitni-studium.com

Jiří Kubeš

Kontakt: kubes@pomaturitni-studium.comPomaturitní studium jazyků - AJ, NJ