Univerzita bere bez přijímaček každého. Stojí to desítky milionů

přidáno: 9. 7. 2012 5:22, autor: Jiří Kubeš
Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/liberecka-univerzita-bere-studenty-bez-prijimacek-fwt-/domaci.aspx?c=A120703_1800014_liberec-zpravy_alh

3. července 2012 10:16
Technická univerzita v Liberci bere studenty často bez přijímaček. Dostává na ně totiž vysoké státní příspěvky. Stovky vysokoškoláků však nezvládnou ani první ročník a daňoví poplatníci za jejich neúspěšné studium platí zbytečně desítky milionů korun.

"Pro studenty je tento systém demotivující. Na střední škole si řeknou: Proč bych se namáhal, když se na vysokou stejně dostanu?" tvrdí profesorka ze Střední průmyslové školy v Liberci Zuzana Fabiánová.

Vysvětlení, proč Technická univerzita a další vysoké školy berou na řadu oborů každého, kdo projde u maturity, je jednoduché. V Česku je přes 70 vysokýchškola o středoškoláky se přetahují. A 26 veřejných vysokých škol dostává od státu ročně i na největšího "flákače" asi 24 tisíc až 150 tisíc korun.

Například liberecká strojní fakulta upustila již dávno od písemných zkoušek z matematiky a fyziky a stejně se na ni hlásí málo středoškoláků. Na akademický rok 2012/13 může přijmout 550 nových studentů, přihlásilo se jich ale jen 480. Do druhého ročníku jich postoupí jen asi polovina.

"Mnozí z těch, kteří neuspěli, si k nám podají přihlášky znovu," říká děkan strojní fakulty Miroslav Malý.
Za neúspěšné strojaře stát vyplatí deset milionů

Na 250 propadlíků - strojařů se ze státní pokladny vyplýtvá deset milionů korun ročně. Na tuzemských vysokých školách přitom studujevícenež 400 tisíc studentů, asi osmkrát více než v roce 1989.

"Je to neúnosné číslo," upozornil již loni rektor Technické univerzity Zdeněk Kůs.

Současnou praxi, kdy vysoké školy často ruší přijímačky, kritizuje místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Pavel Juříček. "Považuji za nezbytné, aby se přijímací zkoušky zavedly na všech vysokých školách," prohlásil při prosincové návštěvě Liberce.

Autoři:Lenka Práglová, Miloslav Lubas


Comments