Třetí čtení novely zákona o státní sociální podpoře

přidáno: 16. 7. 2013 3:23, autor: Jiří Kubeš   [ aktualizováno 16. 7. 2013 4:18 ]
pomaturitní studium jazyků - statut studenta
Zítra by mělo proběhnout třetí čtení novely zákona o státní sociální podpoře. V novele je také část o statutu studenta pro jednoleté pomaturitní studium jazyků, které bylo nesmyslně zrušeno ministrem Dobešem. Toto čtení bude hlavní a hlasovací. Nicméně vás můžeme uklidnit, máme podporu napříč politickými stranami. Podporu jsme ověřili u několika poslanců (také předchozí čtení jasně ukazují podporu, cca 11 pro, 1 proti a 3 se zdrželi) a osobním rozhovorem s bývalým ministrem panem doktorem Fialou.

Co se týče celého problému, dříve byl statut studenta řešen vyhláškou a nebyl na stejné úrovni (práv studentů) jako u klasických studentů SŠ, VŠ. Z legislativního pohledu to opravdu byl trochu paskvil, ale neměl se řešit tak, že se prostě zruší (obzvláště na pozadí jeho plánovaného obnovení ve školském zákoně), ale měl se vytvořit přechod tak, aby nebyli biti ani studenti, ani školy. To se bohužel nestalo.Pomaturitní studium - statutu studenta

Díky vstřícnosti minulého pana ministra se podařilo zvrátit původní nechuť k pomaturitnímu studiu na absolutní podporu, která byla současně vyjednána s mnoha parlamentními stranami. Díky patří především panu býv. ministrovi Fialovi, asociaci jazykových škol AJŠA a ACERT a občanskému Sdružení pro zachování pomaturitního studia jazyků.

Nyní čeká novelu třetí čtení (17.7.2013), poté již Senát a Prezident. Tato novela umožní mít statut studenta pro školní rok 2013-2014. Dále bude statut studenta řešen ve školském zákoně.
Comments