Studenti pomaturitních jazykových škol si budou platit pojištění

přidáno: 2. 11. 2011 6:12, autor: Jiří Kubeš   [ aktualizováno 2. 11. 2011 6:17 ]

Kvůli úsporám si mají studenti jazyků sami platit pojištění

Praha - Studenti ročního pomaturitního studia jazyků mají přijít o studentské výhody, platili by si sami zdravotní a sociální pojištění. Počítá s tím chystaná vyhláška ministerstva školství, která má začít platit od roku 2013. Ministerstvo prý bylo nuceno vyhlášku změnit, protože není právně korektní, navíc se tak ušetří peníze ze státního rozpočtu.

Pokud by si studenti sami platili pojištění, cena studia by se ze současných 20.000 korun zvýšila zhruba na dvojnásobek. Petr Pasek z Asociace jazykových škol a agentur (AJŠA) ČTK řekl, že toto opatření by zásadně ztížilo mladým lidem cestu ke vzdělání.

"Jedná se o omezení jednoletých kursů cizích jazyků s denní výukou, které již v současné době neplní účely, pro které byly původně vytvořeny. Vzhledem k vyšší možnosti přijímání na vyšší odborné a vysoké školy se snižuje počet žáků v těchto jednoletých jazykových kursech," píše se v textu vyhlášky. Studenti prý už nebudou tyto školy potřebovat, protože díky státní maturitě se zkvalitní jazyková příprava na středních školách.

Ve vyhlášce jsou ale zmíněny i ekonomické důvody, stát totiž ušetří na nákladech na sociální a zdravotní pojištění studentů. "Současně tato změna přispěje k tomu, že žáci nebudou odkládat volbu další vzdělávací dráhy či zapojení do pracovního procesu". Je prý také otázkou, zda v době ekonomické recese podporovat jazykové vzdělávání, když například výuka počítačových dovedností podporu nedostává.

Mluvčí ministerstva Renáta Bartková Sodomová navíc upozornila, že vyhlášku prý musejí změnit, protože každoroční zařazování seznamu škol do vyhlášky nebylo v souladu se zákonem o státní sociální podpoře. Ten má ale v gesci ministerstvo práce a pokud bude zařazování jazykových škol do vyhlášky upraveno lépe, mohli by podle mluvčí studenti těchto škol v budoucnu znovu využívat studentské výhody.

"Bude méně studentů, tím pádem bude méně kantorů, školy odvedou méně na daních, a de facto si myslíme, že to je kontraproduktivní. Plus samozřejmě se sníží potenciálně jazyková vybavenost mladých lidí, což je v přímém rozporu s deklarací státu na podporu jazykového vzdělávání," myslí si mluvčí "jazykovek" Pasek. S ministerstvem prý proto chtějí ještě jednat.

Změna by měla začít platit od roku 2013. Žáci, kteří budou v tomto školním roce maturovat, by tak byli poslední, kterých by se zvýšení ceny jazykového studia nedotklo. Podle vyhlášky by si zdravotní a sociální pojištění nadále nemuseli platit žáci vzdělávající se v diagnostických ústavech, lidé absolvující až dvouletou přípravu k přijetí za člena církevního řádu a za určitých podmínek také studenti zahraničních středoškolských programů vyučovaných v České republice.

Autor: ČTK
www.ctk.cz
Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/kvuli-usporam-si-maji-studenti-jazyku-sami-platit-pojisteni/708911
Comments