Poslanecký návrh zamítnut

přidáno: 10. 1. 2013 4:47, autor: Jiří Kubeš

Studenti pomaturitních jazykových kurzů asi budou muset odvádět sociální pojištění

PRAHA / 16:25, 09. 01. 2013

Poslanecký návrh, podle kterého by studenti, kteří po maturitě navštěvují konzervatoře nebo denní kurzy cizích jazyků, mohli znovu získat status studenta, se nelíbil kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Ve středu k němu připojil negativní stanovisko, jak zjistil Mediafax z vládního webu.

Jazykové schopnosti studentů, kteří vyjdou ze středních škol, nedokážou podle předkládajících poslanců obstát na trhu práce. "I přes délku výuky cizích jazyků na základních a středních školách a výši nákladů na tuto výuku, jsou jazykové schopnosti absolventů nízké," poznamenávají předkladatelé, mezi které patří například Vlasta Bohdalová (ČSSD), Ivan Ohlídal (ČSSD) nebo Ivana Levá (KSČM), v důvodové zprávě k novele zákona o státní sociální podpoře.

Maturanti jsou podle poslanců většinou na úrovni začátečníků, roční pomaturitní studium jazyka je dostane alespoň na stupeň B1, tedy středně pokročilé. Lidé, kteří tyto kurzy po maturitě navštěvují, by měli podle zákonodárců mít stále statut studenta, nemuseli by například platit sociální a zdravotní pojištění.

"Zachování statusu studenta pro studenty jednoletých jazykových kurzů je ve veřejném zájmu a v zájmu státu, a to jak v oblasti rozpočtové, tak i z hlediska konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce," apelují na vládu většinou opoziční poslanci. Výjimkou, která potvrzuje pravidlo, je například pod novelou podepsaná liberální demokratka Dagmar Navrátilová.

Návštěvníci ročních jazykových kurzů statut "studenta" měli, tento stav ale zrušila vyhláška ministerstva školství z loňského roku. Nyní běží přechodné období, děti by tento statut neměly mít od příštího školního roku. Podobně jako u jazykových kurzů by mohli dostat podle novely zákona statut studenta i lidé, kteří po maturitní zkoušce navštěvují konzervatoř.

Vláda s návrhem nesouhlasila, jak napovídala i stanoviska jednotlivých ministerstev. Například rezortu vnitra pod vedením Jana Kubiceho (nez.) se nelíbilo, že poslanci nepodložili svá tvrzení o nedostatečnosti jazykové přípravy na středních školách žádnou analýzou. Podle Úřadu vlády navíc novela neodpovídá evropskému právu, protože nepočítá s možností studia v zahraničí.

Vzhledem k tomu, že jde o poslanecký návrh, se i přes negativní stanovisko kabinetu premiéra předloha dostane do Poslanecké sněmovny, kde ji zákonodárci projednají.

Jan Drahorád
Zdroj: http://www.mediafax.cz/politika/4118927-Studenti-pomaturitnich-jazykovych-kurzu-asi-budou-muset-odvadet-socialni-pojisteni
Comments