Po neúspěšných přijímačkách se nabízí studium jazykům či hlídání dětí

přidáno: 18. 6. 2012 3:23, autor: Jiří Kubeš
Po neúspěšných přijímačkách se nabízí studium jazykům či hlídání dětí

Zdroj:http://praha.idnes.cz/jak-vyuzit-rok-po-neuspesnych-prijimackach-na-vs-f69-/praha-prilohy.aspx?c=A120617_184554_praha-prilohy_lpo

18. června 2012 8:12

Rok, který jste získali tím, že jste hned napoprvé neudělali zkoušky na vysokou, se dá dobře využít. Jak? Třeba studiem na vyšší odborné škole, na jazykovce, hlídáním dětí v zahraničí nebo přípravným kurzem, který vás přiblíží k přijetí na vysněnou školu.

VOŠ najisto

Vyšší odborné školy nabízejí velmi podobné obory jako ty vysoké, navíc máte téměř jisté, že se na školu dostanete. Pokud vás tedy nevzali na vysněnápráva, podívejte se na školy, které nabízejí právní obory. Právníkem ani advokátem se tak sice nestanete, ale můžete se věnovat třeba správnímu nebo ekonomickému právu.

Například Vyšší odborná škola Sokrates poskytuje vzdělání v oboru Obecně právní činnost v rámci studijního programu Kvalifikovaná ekonomicko-právní administrace pro komerční sféru.

Absolvent školy získává díky praktickému zaměření studia organizovanému podle potřeb zaměstnavatelů velkou šanci na získání zaměstnání.

"Profese, kde nalezne absolvent tohoto programu uplatnění, jsou velmi rozmanité: napříkladadvokátní, notářské arealitníkanceláře, finanční a bankovní sektor, veřejná správa, Policie ČR, městská policie, ale i evropské instituce," nabízí šanci na studium Linda Foltýnová z firmy Sokrates.

Studium na vyšších odborných školách trvá tři roky, je placené na soukromých i veřejných školách. Na soukromých se platí okolo 15 tisíc korun za rok studia, na veřejných tři až pět tisíc. Vybírat se dá ze zhruba 180 škol a 175 různých oborů.

Naučte se anglicky

Měli jste někdy čas se učitangličtinučtyři až pět hodin denně? Teď můžete využít roku, který máte, a přihlásit se na pomaturitní studium jazyků. Nabízejí je jazykové školy pocelérepublice.

A nemusíte chodit jenom na angličtinu, i když ta je stále nejžádanější. Školy nabízejí i němčinu, španělštinu, francouzštinu, ruštinu, italštinu nebo exotické jazyky. Za roční studium zaplatíte okolo 25 tisíc.

"Cena za rok studia je 27 900, přičemž pokud zaplatíte školné do konce června, dostanete slevu tři tisíce korun. O dalších 1 500 korun méně zaplatíte, když s sebou přivedete kamaráda," uvedla Eva Mocová z Bohemia Institutu, jazykové školy, která nabízívýukučtyř jazyků v různých úrovních.

Většina jazykovek umožní pokročilým studentům složení certifikovaných jazykových zkoušek, takže můžete začít studium na vysoké škole se zkouškou FCE nebo státnicí z angličtiny.

Výhodou ročního studia v jazykovce je i to, že výuka probíhá čtyři až pět hodin denně, podle vašeho výběru dopoledne či odpoledne, máte tak ještě čas najít si brigádu, třeba v oboru, který chcete studovat. Navíc neztrácíte status studenta (pravděpodobně poslední rok), takže se nemusíte starat o zdravotní a sociální pojištění a rodiče mají stále výhody na daních.
3.Učte se s dětmi

Nejlépe se cizí jazyk naučíte tam, kde se jím mluví. Takže pokud máte přátelský vztah k malým dětem a zvládáte kulturní odlišnosti, zkuste si v jakémkoliv vyhledávači zadat au-pair pobyt a vyjet na pár měsíců na zkušenou do světa.

Díky předem domluvenému místu vrodiněmáte jistotu bydlení i jídla už od počátku pobytu. S rodinou, do které jedete, si předem přesně ujasněte, jaké povinnosti vás čekají, kolik a jak starých dětí budete hlídat a kolik hodin denně, zda jim ještě k tomu budetevařita uklízet byt.

Abyste po příjezdu nebyli v šoku, když vaši zaměstnavatelé ráno odejdou doprácea vy zůstanete na celýdensami s půlročním miminem, hromadou prádla, prázdnou lednicí a na zamýšlené hodiny v jazykové škole vám nezbude čas.

Pokud nemáte známé a doporučení, je určitě lepší sjednávat práci v rodinách přes zavedené agentury. Ty vám zajistí pojištění a krytí v případě problémů, stejně tak má jistotu rodina, do které se stěhujete.
4.Studujte stínově (ale draho)

Podívejte se, zda škola, na kterou se chcete hlásit, nabízí v rámci celoživotního vzdělávání (CŽV) placenou formu studia v oboru, který vás zajímá. Například Právnická fakulta Masarykovy univerzity nabízí semestr výuky za 25 tisíc korun. Za rok tedy dáte padesát tisíc a pak stejně musíte dělat znovu přijímací zkoušky.

"Výhodou studia formou celoživotního vzdělávání je, že pokud účastník této formy vzdělávání v následujícím období uspěje v přijímacím řízení a je ke studiu přijat, všechny kredity, které získal v rámci studia formou CŽV, mu budou započítány," uvedla Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity, která tuto formu studia umožňuje na téměř všech fakultách.
5.Připravujte se celý rok

Můžete si také najít roční nebo půlroční specializované přípravné kurzy, při kterých se zaměříte na konkrétní látku a obor. Příprava se koná od října do května jednou týdně tři až čtyři hodiny nebo jednou za čtrnáct dnů šest až osm hodin a za celý kurz zaplatíte mezi šesti až osmi tisíci korun (zhruba 60 až 80 korun za hodinu).

Čím dříve se k přípravě přihlásíte, tím nižší cenu zaplatíte. Agentury, které tuto přípravu organizují, vydávají certifikáty o jejím absolvování, které mohou v přijímacím řízení pomoci. V nabídce mají desítky oborů.

Přípravné kurzy se dají snadno kombinovat s ročním pomaturitním studiem jazyků i brigádami, protože pokud je výuka jednou týdně, probíhá většinou odpoledne až večer a při čtrnáctidenní frekvenci jsou hodiny o víkendu. Kurz vám negarantuje status studenta, takže se musíte postarat o placení pojistného.

Autor: Michaela KučerováComments