Pomaturitní jazykové studium bude bez výhod

přidáno: 1. 10. 2011 1:14, autor: Jiří Kubeš   [ aktualizováno 1. 10. 2011 1:15 ]
Praha – Maturitu mám v kapse, ale na práva jsem se nedostal. Co dál? Tahle otázka v různých variantách možná zazněla i u vás doma. Logické řešení se nabízí v jazykovém pomaturitním studiu.

Autor:
Kateřina Perknerová

V Česku ho provozují 204 vzdělávací instituce. Loni ho využilo 5414 žáků. Kromě toho, že se zdokonalili v angličtině, němčině či jiné cizí řeči, bylo to zajímavé i zfinančního hlediska. Právě na tento typ vzdělání se totiž vztahuje sociální zvýhodnění. V letošním školním roce ale naposledy.

„Z vyhlášky vypadne část hovořící o podpoře žákům v jednoletých pomaturitních jazykových kurzech a ve vybraných neakreditovaných vysokoškolských studiích,“ potvrdila Deníku Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva školství. Znamená to, že kurzy budou nadále existovat, jejich účastníci ale ztratí statut studenta. Což je klíčové, protože do něj se vešla úhrada zdravotního pojištění, nárok na zlevněné jízdenky, alimenty, rodičovské přídavky, sirotčí důchod, daňové zvýhodnění rodičů. Když o tyto benefity přijdou, maturanti budou pravděpodobně hledat uplatnění jinde.

„Pokud by stát za mě neplatil pojištění, šel bych rovnou do zaměstnání,“ přiznal Adam Novotný, který má za sebou roční pomaturitní studium angličtiny ve vzdělávacím středisku AZ Smart.
Jazyková výuka na školách se lepší

Náměstek ministra školství Ladislav Němec tvrdí, že počet frekventantů dotčených kurzů se neustále snižuje, protože není už tak složité dostat se na vysokou školu a také se zlepšuje jazyková výuka na základních a středních školách.

Stát si prý už nemůže tuto podporu dovolit, vyhláška se ruší na základě požadavku ministerstva práce a sociálních věcí. „Lze očekávat roční úsporu přes sto milionů korun,“ argumentuje Holíková.
Stát ušetří

Jenže ředitel AZ Smart Martin Vaněk má po ruce úplně jiná čísla: „Stát možná ušetří až 120 milionů korun na výhodách účastníků pomaturitních jazykových kurzů, ale o kolik přijde, když se na dlažbě octne 1200zaměstnanců těchto škol? Vypočítali jsme, že ročně o 165 milionů korun. Dalších 72 pak vydá na podpory v nezaměstnanosti.“

O postavení studenta přijdou i posluchači poboček zahraničních vysokých škol působících v ČR. „Jejich studium nefinancuje stát, ale pokud je jim uznáno studium za ekvivalent pobytu na tuzemské vysokéškole, mají nárok na státní sociální podporu a na zápočet doby studia do důchodu za stejných podmínek jako posluchači českých VŠ,“ vysvětlil Jiří Nantl, ředitel odboru VŠ ministerstva školství.

Opatření se bude týkat dvanácti institucí, z nichž nejznámější je asi University of New York in Prague, kterou vede politolog Jiří Pehe.
Comments