Ke studiu jazyků je potřeba motivace

přidáno: 23. 1. 2012 2:47, autor: Jiří Kubeš
Ke studiu jazyků je potřeba motivace
Sedmička | 12.1.2012 | Rubrika: Příloha vzdělávání | Strana: 22 | autor: Lenka Bolková | Téma: Městský úřad Chrudim

V zahraničí se budete cítit daleko lépe, pokud se domluvíte ústy, a nikoliv pomocí rukou a nohou.

Pokud chcete znát a rozumět cizí řeči, musíte se jí nejdřív naučit. Jestliže se pak chcete něčemu naučit, musíte se zeptat sami sebe, zda jste připravení na dlouhodobou a usilovnou práci.
Jak dlouho trvá, než lze plynule mluvit cizím jazykem, je velmi individuální záležitost. Co člověk, to originál. Každý máme jiné schopnosti, metody učení, kapacitu paměti i míru odhodlání a výdrž učit se.
Důležité je si položit otázku, proč se chcete učit cizí jazyk. Můžete chtít umět v jazyce komunikovat, vyřizovat pracovní záležitosti, zkrátka vám to může pomoci v pracovní kariéře. Chcete se třeba domluvit na dovolené nebo se domluvit s vašimi zahraničními přáteli.
Pokud vaše dosavadní učení selhalo, možná to bylo tím, že jste neměli dostatečnou motivaci, která by vám cíl připomínala. Měli byste si tedy uvědomit důvody, které vás budou ke studiu stimulovat. Motivace se označuje za hlavní „hnací motor“ studia.
Co vás podněcuje, je důležité si uvědomit zvláště ve chvílích, kdy hledáte výmluvy, proč byste se zrovna teď učit neměli. Odhodlanost k učení znamená disciplinovaně si stanovit denní dobu, kterou budete s pravidelností dodržovat.
Můžete se učit třeba patnáct minut ráno po probuzení nebo večer před spaním. Podle toho, co vám nejlépe vyhovuje, a dodržovat to. Z počátku to může být těžké, protože vlastně nahrazujete dosavadní zvyky novými zvyky, a to bývá náročné. Pokud ale vytrváte, nutné zlo vám už pak jako tak těžké nepřijde a vše půjde mnohem snadněji.
Můžete namítnout, že někomu jde učení samo, že má talent na jazyky nebo dar od pánaboha.
Správné učení jazyků Je to pravda jen částečně. Z velké části jde i tak o pilné učení a poutavou metodu, kterou se daný člověk učí. U těch ostatních jde spíše o lenivost a učební zlozvyky.
Metod výuky existuje mnoho. Je spousta dobrých i horších učebnic či počítačové programy, které se dají k výuce cizích jazyků doporučit.
Klasické studium, tedy s kvalitním lektorem a v učebně, se ovšem stále považuje za nejúčinnější. Musí se ale propojit s patřičnými osobními metodami studia, a hlavně s velkým úsilím a opakováním.
Pokud navštěvujete nějaký jazykový kurz pod vedením lektora, budou se vám hodit následující pravidla, která byste měli dodržovat i v samostatném učení doma.
Základem je přehledný plán studia a stanovený konkrétní cíl. Například domluvení se v běžných životních situacích nebo schopnost číst odborné texty, které se vztahují k vašemu povolání.
Je dobré projít si naplánovanou látku, abyste věděli, kolik času vám učení zabere. Pokud například máte v plánu naučit se denně deset nových slovíček, pak byste jich měli umět sedmdesát za týden.
A měli byste být schopní je s jistotou přeložit z cizího jazyka do češtiny a opačně. A to bez váhání. Nemůžete však očekávat, že budete umět za sto dní tisíc slov, pokud vám bude dělat problém si denně těch deset slovíček zapamatovat.
Podstatnou součástí domácího studia je již zmiňovaná pravidelnost. To, co lektor v hodině vysvětluje a procvičuje, se musíte naučit doma, aby se vám to uložilo dlouhodobě do paměti. Protože jen málokdo je schopen se přinutit k samostatnému studiu, je nutné pravidelně, tedy alespoň dvakrát týdně dvě vyučovací hodiny, navštěvovat kurz.
Jednotlivá slova a fráze jsou stavební základy jazyka, proto se je musíte učit a opakovat si je oboustranně. Můžete si je psát na oblíbené kartičky nebo moderněji do telefonu s počítačem. Obě verze mají tu výhodu, že je stále můžete nosit s sebou.
Abyste byli schopni vytvářet jakékoli věty, je gramatika důležitou součástí učení. Učení konverzačních frází nazpaměť nedává smysl. Nemůžete očekávat kvalitní znalosti, pokud neporozumíte základům gramatiky daného jazyka.
Musíte ovšem počítat s krizemi, které se dostaví ve formě touhy skončit se studiem. První pravděpodobně nastane po páté až desáté lekci nebo tehdy, když vynecháte několik lekcí po sobě. Krize se mohou několikrát opakovat, a pokud s tím budete počítat, lépe se jim můžete bránit. Abyste se vyladili na novou vlnu chuti k učení, můžete si pustit třeba hudbu, která vás inspiruje a jejímuž textu chcete rozumět. Musíte si zvyknout jazyk poslouchat. V tom vám hodně pomůže třeba sledování oblíbených zahraničních seriálů v originále či s titulky.
Jak se ubránit krizi Není důvod ke strachu z mluvení, i když děláte chyby. Zahoďte ostych. Mluvte. Mluvte si sami pro sebe, s někým, mluvte s trpělivým cizincem. Na kurzu se domluvte s lektorem, aby vás vhodným způsobem a ve vhodné míře opravoval a vysvětlil vše, čemu nerozumíte. Komunikovat s ním je důležité, je tu pro vás.
Na začátku každé lekce je vždy nutno zopakovat slovní zásobu, fráze a gramatiku z předchozí lekce. Opakování je velmi důležité, a jak praví přísloví, je matkou moudrosti.
Pokud již znáte jiný cizí jazyk, využívejte podobností k rychlejšímu zapamatování. Porovnávejte gramatiku, základy slovíček a nebojte se, že se vám to bude plést. Spíš právě naopak, přesně si uvědomíte rozdílnosti obou jazyků.
Velkou pomocí může být používání různých mnemotechnických pomůcek. Podstatou je spojit si společně věci, které dohromady vypadají legračně. Můžete si třeba představit Mozarta s vlčíma ušima a čumákem a hned víte, že anglicky vlk se řekne wolf. V téhle hře pusťte fantazii opratě a nechte ji naplno se rozběhnout.
Čím nesmyslnější spojení si vymyslíte, tím lépe. Důležité je pouze to, aby to dávalo smysl vám.

Foto popis| Důležité je mluvit cizím jazykem při každé příležitosti.
Foto autor| Foto archiv 7

Regionální mutace| Sedmička - Pardubice a Chrudim
Comments