Dobeš ustoupil, ale studenti chtějí dále protestovat

přidáno: 28. 2. 2012 4:41, autor: Jiří Kubeš   [ aktualizováno 28. 2. 2012 4:41 ]

Dobeš ustoupil, ale studenti chtějí dále protestovat

ÚTERÝ, 28 ÚNOR 2012 11:15 EMA

Ministr školství Josef Dobeš včera informoval, že vládě předloží pozměňovací návrh na školné a zápisné. To je ale podle studentů jen kosmetická úprava. Víc jim vadí zamýšlené užší propojení škol s politikou a byznysem, které považují za omezení akademických svobod. Týden neklidu tedy pokračuje, tak jak bylo naplánováno.

Dnes se koná Noc univerzit

Podle místopředsedy studentské komory Rady vysokých škol Michala Melichárka akademické svobody ohrožuje především vznik správních rad, ve kterých by seděli politici a podnikatelé. Ti by mohli rozhodovat o rozpočtu, o volbě rektora a jiných podstatných věcech. Rada vysokých škol, jak ji navrhuje věcný záměr zákona o vysokých školách, bude po předchozím schválení akademickým senátem potvrzovat nejdůležitější rozhodnutí vysoké školy. To znamená, že na ni přejde část kompetencí, které mělo dosud ministerstvo.

Co se týče školného, Dobeš nově předloží vládě návrh na školné, jenž se bude týkat pouze studentů, kteří překročí standardní dobu studia příslušného studijního programu a studentů, kteří studují na více školách najednou. Dnes za studium na další škole platí 2500 korun, nově by to bylo pro delší studium nebo studium na více školách 26 tisíc korun ročně. Výši školného si stanoví sama vysoká škola. Další změnou bude zavedení zápisného, které bude platit student veřejné vysoké školy, který nemá povinnost hradit školné. Zápisné bude platit při zápisu do studia a při vstupu do každé jeho další části, zpravidla semestru.

Protesty studentů vrcholí dnes tzv. Nocí univerzit, do které jsou zapojeny téměř všechny veřejné VŠ po celé republice. V Praze na Právnické fakultě vystoupí dnes v 17:00 Prof. PhDr. Ing. Jan Royt, Ph.D. s přednáškou "Svatí patroni Karlovy univerzity" , dále v 18h doc. PhLic. Vojtěch Novotný,Th.D. s přednáškou "Teologie na univerzitě aneb o prospěšnosti nezištného poznání". Následující den, ve středu 29. 2. v 10:00, se uskuteční protestní pochod z náměstí Jana Palacha k Úřadu vlády.

http://www.literarky.cz/domov/politika/8410-dobe-ustoupil-ale-studenti-chtji-dale-protestovat
Comments